תחומי עיסוק

ייעוץ פסיכולוגי בנושאי זוגיות – להמשיך את הפריחה

אנשים הנמצאים בקשר זוגי רוצים ליהנות מחברות טובה, חיבור טוב, כבוד ואמון, תקשורת טובה, פרגון ותמיכה, אינטימיות ומיניות.

שחיקה בחיי הנישואין, ציפיות לא ריאליות, תלות-יתר או מרחק-יתר, הולדת ילדים, בעיות ולחצים, משקעי עבר או הווה בזוגיות ובעיות במשפחת המוצא – כל אלו עלולים ליצור בעיות בתקשורת הזוגית, ריבים וכעסים, קושי להקשיב ולתמוך, קיטורים והאשמות הדדיות, התרחקות ונקמנות.

בטיפול הזוגי נלמד כי ניסינו לשנות את בן הזוג, אך זה לא עבד. לכן, בטיפול הזוגי כל אחד יוכל לבחור לשנות דפוסים לא בריאים אצל עצמו: פנקסנות ונקמנות, ביקורתיות וניסיון לשנות את בן הזוג, שתלטנות או כניעות, הזנחה עצמית, הצבת מבחנים בלתי אפשריים לבן הזוג, קנאה וגלישה לפגיעות הדדיות.

 • נלמד מה עובד ומה לא עובד, וסביב מה אנו נתקעים שוב ושוב.
 • נלמד טכניקות זוגיות ונתאמן בהן, ונשקיע במשימות הבית.
 • נחדש את ברית הזוגיות, ניזכר מדוע ואיך בחרתם זה בזה, נאמין כי כמו העץ אחרי השלכת, תהיה פריחה משגעת ושווה.
 • נחזיר את העדנה, ההשקעה, התשוקה, העדינות, המסירות והמחויבות זה לזה.
 • ונאהב.

ייעוץ פסיכולוגי – הדרכת הורים. אומנות האפשרי.

הורות מתחילה כהבטחה גדולה. אומרים כי אימא נושאת את העובר 9 חודשים ברחמה, אך נושאת אותו כל חייה על גבה.

הורות היא מקצוע קשה, מורכב ותובעני, הדורש מקצועיות, סבלנות ושליטה עצמית, תיאום בין שני ההורים, מתן אהבה והצבת גבולות במינון הנכון, התמודדות עם קשיים רגשיים או התנהגותיים; ובחברה פוסט מודרנית - גם התמודדות עם בעיות גבולות שונות של הילד הצעיר או המתבגר.

אך מהו המינון הנכון? ומה כאשר מדובר בילד או במתבגר בעל צרכים מיוחדים? ומה לעשות אם גידלנו ילד אחד או יותר ללא בעיות, והילד הזה מציב רף בלתי אפשרי?

הורות היא מקצוע לכל דבר, אך אין הכשרה מסודרת וקורסי המשך בתחום זה. האתגרים רבים ומורכבים, והם מתרחשים תוך כדי האתגרים האישיים שלנו, בחיים המורכבים שלנו.

 • נלמד להתייחס לשלבי ההתפתחות השונים של ילדנו ולמשימות העומדות בפניו, וכן למשאבים הנדרשים מאיתנו, ההורים.
 • נלמד מה עובד ומה לא עובד בהורות שאנו מפעילים.
 • נלמד מיומנויות הוריות נדרשות והכרחיות לילד שלנו.
 • נחדש את הכוחות הפנימיים ונבין את הבעיות המיוחדות של ילדנו.

הניסיון העשיר שלי כמטפל וכמדריך מטפלים, עם מתבגרים נורמטיביים ומתבגרים בסיכון, והניסיון העשיר בטיפול בילדים ובהדרכת הורים - כל אלו ישיבו לכם את האמונה ואת היכולות ההוריות. יחד נְפַתח את התיאום בין ההורים, ונחזיר לילדנו את הכיף ואת האהבה שנשחקה.

ייעוץ פסיכולוגי – מיומנויות בין-אישיות. להרגיש טוב ביחסים.

להיות אדם משמעו להיות במערכות יחסים בבית, במערכת החינוך, בשירות הצבאי, ביחסים זוגיים ובמשפחה לעתיד. אנו נולדים עם אינטליגנציה רגשית: היכולת להקשיב, לבטא רגשות ומחשבות תוך שמירה על קשר עין, להכיל את האחר באמפתיה, לזהות מצבי רוח אצל השני ועוד.

אנשים יכולים להיות טובים מאוד במחשבים או במתמטיקה, אך האינטליגנציה הרגשית שלהם נמוכה. מה לעשות, שלמעשה כל משימה בחיי היומיום קשורה ביחסי אנוש...?

למעשה, האינטליגנציה הרגשית הנמוכה עלולה להפריע בבית הספר או בצבא, ובסיכויים ליצור קשרים זוגיים או משמעותיים אחרים, וכן ליצור תחושות בדידות ותסכול כאשר אין את המיומנות הנדרשת.

כפי שניתן ללמוד למבחן פסיכומטרי כדי להיכנס לאוניברסיטה, כך ניתן לשפר, לתרגל וליצור מיומנויות בין-אישיות, ולחדש את הביטחון ביחסים הבין-אישיים. ניתן ללמוד להקשיב ולהיות אמפתי, לתת כבוד ולבטא את עצמך באופן שאחרים יבינו, יכבדו ויאהבו אותך.

ייעוץ פסיכולוגי – חרדה. לפחד פחות, להרגיש חופשי יותר.

חרדה היא סוג של עבדות, כפי שאמר גנדי. פחד או חרדה יוצרים קשיים יומיומיים, ולעתים קרובות אנשים יכולים להימנע ממשימות הכרחיות בשל כך. בספרות מתוארים פחדים וחרדות שונים, כמו למשל פחד ממקומות סגורים או פתוחים, פאניקה, פחד מכלבים, ממעליות, מעכברים וחרקים, וכן דאגנות חריגה, אובססיביות-קומפולסיבית ועוד.

הבעיה היא שלעתים אנשים מקבלים את החרדה כטבעם, ואינם רואים את האפשרות להיחלץ מן החרדה, שגורמת סבל לאדם ובדרך כלל גם לסביבתו. למעשה, אנשים מקבלים את החרדה ומתקשים לראות את חייהם בלעדיה.

הטיפול בחרדות הוא טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (CBT). דהיינו, בטיפול נתמודד עם ההתנהגות והמחשבות השליליות המנציחות את החרדה. טיפול התנהגותי-קוגניטיבי הוא שיטה יעילה לטיפול בחרדות.

ייעוץ פסיכולוגי – דיכאון. להרגיש טוב וחי ולדעת למה אני קם בבוקר.

מצבי רוח ירודים יכולים להיות בעיה חולפת, אך עלולים גם להפוך לדיכאון מתמשך. מקובל בספרות כי דיכאון שמטופל רק בכדורים לא יפתור את הבעיה לבדו, וכי נחוץ טיפול פסיכולוגי להתמודדות יעילה עם בעיית הדיכאון.

בטיפול בדיכאון נדבר על החיים ועל משמעותם, נשתמש בגישות התנהגותיות-קוגניטיביות חדשניות, לצד מתן תקווה ותמיכה. העבודה המשותפת מאפשרת להתמודד עם המחשבות השליליות האוטומטיות: "אני אפס", "אני מטומטם ולא מוצלח", "בחיים לא אצליח לצאת מזה", "אין לי עתיד" ועוד. בעבודה הטיפולית נכיר דרכים ופעילויות שיאפשרו להרגיש טוב או להחזיר את השליטה בחיינו.

ייעוץ פסיכולוגי – טראומה והחלמה. לרפא את הפצע.

טראומה או אירוע קשה עלולים ליצור משקעים כגון עצב; דיכאון; חרדה; איבוד התיאבון או עלייה במשקל, בריחה לשינה, לסמים או לאלכוהול; קושי להירדם; קשיים במערכות יחסים; מתחים; ולעתים אלימות במשפחה. ייאוש או מחשבות אובדניות עלולים גם הם להופיע.

האדם וסביבתו סובלים בסבלו של נפגע הטראומה. בעיות עלולות להופיע בתחום התעסוקה, ובעיקר בתחום הזוגי והמשפחתי. הספרות המקצועית מתארת טיפול יעיל בטראומה כתגובת קרב של לוחמים או מלחמה; טיפול בהישרדות מאלימות פיזית, נפשית ומינית. מניסיוני העשיר אני יכול להעיד כי טיפול מוצלח יכול לשפר משמעותית את איכות החיים של נפגע הטראומה, ולאפשר חיים טובים יותר.

ייעוץ פסיכולוגי – ביישנות וחרדה חברתית. לזרום חופשי.

הורים יכולים להעיד כי הילד שלהם ביישן מאז ומתמיד. לרוב נראה בביישנות ובחרדה חברתית תכונה מולדת, או כזו שהתעצבה בשנות החיים ראשונות.

מהי חרדה חברתית?
חרדה חברתית היא מצב בו האדם מרגיש אי-נוחות, חרדה, סבל ומצוקה במצבים חברתיים, אך בו בזמן רצון עז ואפילו צמאון ליחסים חברתיים טובים ומספקים.

הסובלים מחרדה חברתית מתארים את זה כ"תיק" שלא בחרו בו, ואשר תוקע אותם בסיטואציות חברתיות רבות: מסיבות, דיבור מול קהל, מצבים אינטימיים, בושה "להתחיל עם נערה או בחור או לחזר", קושי לדרוש מה שמגיע לי (כמו העלאה במשכורת), קושי לתת ביקורת, הסמקה בקלות, הזעת יתר ועוד.

יהיו מי שיתמודדו עם הבעיה בהימנעות מהתמודדות, דהיינו אם צריך להציג מול הכיתה הם יפרשו מן הקורס או הלימודים; אם צריך לחזר אחרי מישהו, הם יחכו במקום זאת שיחזרו אחריהם; ולעתים יזרמו בסיטואציות חברתיות בעזרת אלכוהול כדרך לעקוף את הבעיה!

האם ניתן לטפל בתופעה?
בהחלט כן, ורצוי לעשות זאת מוקדם ככל האפשר. ניתן ללמוד להתמודד עם הקושי והמצוקה, במקום להכריז תיגר כי אין מה לעשות. הספרות המקצועית וניסיוני המקצועי מעידים כי ניתן לטפל בבעיה בהצלחה, וליצור קשרים חברתיים מוצלחים תוך כדי הטיפול ולאחריו.

ייעוץ פסיכולוגי – ליקויי למידה, קשב וריכוז. להצליח כמו כולם, לעבור את המשוכות.

כאשר ילדים, מתבגרים או מבוגרים צריכים ללמוד חומר חדש, לעתים קרובות זו מטלה קשה. זו קשה שבעתיים ואף יותר, כאשר מדובר באדם הסובל מליקויי למידה או מבעיית קשב וריכוז (ADHD).

בעיית קשב וריכוז תתבטא בבית ספר, בדרך כלל, בקושי להתרכז, בבעיות ארגון קשות ובקושי לזכור מסות של חומר לימודי. לעתים תתבטא הבעיה גם בנטייה לאימפולסיביות, ולרוב בבעיות של הערכה עצמית נמוכה.

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי, לצד טכניקות של אימון (Coaching), יעילים בסיוע לסובלים מבעיות אלו, ומאפשרים הצלחות במקום בו נראה כי אבדה התקווה. הטיפול יכלול עבודה על המחשבות השליליות של האדם על עצמו, טיפול באשמה העצמית ממנה הוא סובל, זיהוי ופיתוח של הצלחות קטנות לצד גדולות ועוד טכניקות רבות ויעילות.

ייעוץ פסיכולוגי – צמתים בחיים. להיות או... להיות משהו אחר.

 • האם לקבל את הצעת העבודה והאם יש לי את הכישורים הנדרשים?
 • האם נכון לפרוש מן העבודה ולהתחיל בעיסוק שאליו נכספתי כל חיי?
 • מתי יגיע הרגע הנכון להתחלה חדשה?
 • האם להיכנס לדירה משותפת או לברית הנישואין?
 • לתת עוד צ'אנס או לא?
 • האם אני יכול להצליח ולפרוץ את הגבולות הקיימים שלי?
 • מתי יגיע הרגע הנכון לממש את החלומות שלי?
 • האם להסתדר בחיים ולהתחיל ללמוד ולעבוד בצורה מסודרת, או לצאת לטיול שרציתי בו?

הייעוץ כאן מטרתו להשמיע את השאלה והסוגיה בקול, ללא פחד. ללמוד להקשיב לעצמך, ולסנן באופן יעיל את הקולות האחרים המפריעים לך לעשות זאת. המטרה היא לקבל החלטה ממנה נגדיר את תוכנית הפעולה למימושה.

המטרה והתוכנית אמורים "להדליק אותך" ולהכניס אותך לדרייב ולתשוקה גדולה, או להקלה בעקבות הלחץ שהיה כרוך עד כה באי-קבלת ההחלטה.

פיתוח והדרכה של צוותים טיפוליים וחינוכיים

במסגרת עבודתי אני מעביר סדנאות לצוותים חינוכיים, טיפוליים או אחרים, בהן אני עוסק ביצירת גישה חיובית לחיים וגישה אופטימית השואפת לחפש בכל את הטוב, גם בהתנסויות שליליות.

הסדנאות יוצרות חוסן אישי, מחזקות הערכה עצמית, נותנות תקווה וכוח להתחיל בדרך חדשה, ובעיקר מונעות התמודדות הרסנית עם מכשולים בחיים (כגון אלכוהול, סמים, בריחה מהתמודדות, תוקפנות ואלימות ועוד). הסדנאות מבוצעות בהצלחה ויוצרות עתיד טוב ובטוח למי שהתנסה בהן.

מתוך דברים שכתבו בוגרי סדנאות:
 • "היו פגישות נהדרות..."
 • "נתת לנו מוטיבציה להצליח..."
 • "נגמלתי בזכות גילי..."
 • "למדתי איך לקחת את החיים בפרופורציה, ואיך להפיק את החיובי מן השלילי..."
 • "למדתי הרבה גישות חדשות שלא הכרתי כלל..."
 • "שיניתי את החיים הרבה בזכותך..."
 • "אתה נותן מוטיבציה לא נורמלית, התחזק אצלי הביטחון העצמי שלי..."

טיפול משולב בנושא הרגלי אכילה פסיכולוגית – להקשיב לבטן ולא לסתום אותה באוכל. הגוף שלי הוא בית אהוב, ולא זולה מוזנחת לזרוק בה דברים מיותרים.

בעיות ההשמנה מחד גיסא והאנורקסיה מאידך גיסא, מהווים בעיות פסיכולוגיות משמעותיות המצרות את חיי האדם, פוגעות בהערכה עצמית, בזוגיות ובחיי המין; יוצרות בעיות בריאותיות והפרעה בשינה; ומורידות את רמת החיוניות בעת השמנה או הרזיה קיצונית.

אכילת יתר או אנורקסיה הן בעיות פסיכולוגיות. פעמים רבות אנשים אוכלים לא כי הם רעבים, אלא כי הם מתוסכלים, מדוכאים, משועממים או שמחים, בלי לדעת כיצד להכיל את זה.

הגישה הטיפולית היא גישת ה-CBT – הגישה ההתנהגותית-קוגניטיבית, הבאה לזהות הרגלי אכילה שליליים, או מחשבות שליליות הכורכות בין אכילה למצב רוח; ומכאן תגיע פריצת הדרך, לצד הקפדה על דיאטה בפיקוח תזונאית או דיאטנית ועיסוק בספורט. כשעושים דיאטה מפוקחת, ספורט וטיפול פסיכולוגי בגישת CBT - התוצאות מובטחות!

יחסים במשפחה – "להסיר את השק"

משפחה אמורה להזין ולספק ביטחון, תמיכה, אוזן קשבת וצרכים פסיכולוגיים רבים. לעתים, בשל פצע, אנשים יוצרים תלות-יתר ומתקשים לפרוח מן הקן; או לחילופין - יוצרים נתק או ריחוק ניכר. כך או כך, הפצע ממשיך להכאיב.

לעתים הפצע אינו נראה ביום-יום, אך הוא מורגש ביחסים של בן המשפחה, כאשר הוא יוצר משפחה משלו. פצעים משפחתיים משפיעים על אנשים גם בדורות הבאים, ולכן טיפול בפצעים משפחתיים הינו ערובה לאיכות חיים בהווה ובעתיד.

הטיפול יכול להיות אישי או משפחתי, והוא מסייע לשנות מה שניתן לשינוי ביחסי המשפחה, ולהשלים עם מה שלא ניתן לתקן או לשנות. סיום הטיפול הוא כאשר המטופל מרגיש חופשי מפצעי משפחתו ומן המשא, מהם קרס עד היום.

טיפול לגברים ולאבות בנושאים אישיים, זוגיים ומשפחתיים. לצאת מהבונקר

גברים ואבות חוששים פעמים רבות להגיע לייעוץ או לטיפול, בשל הקושי לחשוף רגשות. פעמים רבות, המפתח לשינוי הזוגיות לטובה או להתמודדות עם בעיות הילדים במשפחה, טמון במוכנות הגברים לבוא לייעוץ.

אבות נחוצים לשם ההתפתחות הרגשית, ויכולים להעניק לילדיהם מיומנויות שנשים אינן יכולות להעניק. אנו רואים פעמים רבות את הבעיות הפסיכולוגיות של ילדים או בוגרים, בשל היעדר דמות-אב משמעותית. לכן נחוצים ידע וגישה נכונה שתגייס את הגברים.

מניסיוני למדתי לפתח כלים מעשיים, בהם הגברים יכולים להשתמש כדי להשיג הצלחה בטיפול. ניתן למשוך את הגברים מן הבונקר שלהם, אך דרוש מטפל אפקטיבי ופרקטי כדי שזה יקרה. כאשר זה קורה, תהליכים דרמטיים מתרחשים - הגברים מתגייסים לעשות את השינוי, והתוצאות מוצלחות מאוד.

התמודדות עם נטיות מיניות

למתבגרים יכולות להיות התלבטויות סביב בניית הזהות המינית. הדבר כרוך בסבל, לעתים בשל קושי של הסביבה, המשפחה או האדם עצמו לקבל זאת. אנשים יכולים לקרוע עצמם ממשפחותיהם או אף להתאבד, כתוצאה מלחץ ניכר זה.

העבודה הטיפולית מטרתה ליצור קבלה ולהחלים מן הטראומה לאדם ולמשפחה, סביב קבלת הזהות המינית, וכן ליצור זהות שלמה ובטוחה ויחסים בין-אישיים ומשפחתיים מספקים.

טיפול בנושאי כעס ואלימות

כעס הוא רגש טבעי, אך שום מערכת יחסים ממושכת ומשמעותית לא באמת תקבל את מרכיב האלימות בה. בטיפול בכעס ובאלימות נלמד לזהות את הכעס, ולהתמודד עמו באופן בריא וללא אלימות.

נלמד טכניקות של תקשורת בריאה, ובעיקר איך לצאת מן המצבים המסוכנים בזמן. מניסיוני הרב בתחום, אני יודע כי ניתן להגיע להצלחות, ולהשיב לתקנן מערכות יחסים משמעותיות.


בואו נתמודד יחד עם מה שמקשה עליכם. צרו עמי קשר לתיאום פגישת ייעוץ: 0522426767.